X

Menu

בתים קטנים - פתרון גדול ליחידות נופש

פתרון גדול ליחידות נופש | אביעד - 30/04/2014

רוצה לבנות יחידת נופש ?
כדאי להכיר את היתרונות הגדולים של הבתים הקטנים

bicks
בתים קטנים אלו יחידות דיור בגודל שנע בדרך-כלל בין 20 ל-50 מ"ר שנותנים פתרון לצורכי הדיור ל- 2 עד 4 נפשות, אם-כי ישנם גם בתים בגודל זעיר (פחות מ-10 מ"ר) המתאימים לאדם יחיד או לזוג, וגם בתים גדולים יותר (אפילו יותר מ-80 מ"ר).
ישנם בעולם בתים קטנים בצורות שונות (ריבועי, מלבני, עגול אליפטי, מפותל), כדי להתאים לאילוצי המקום והמחיר, והם משמשים גם כיחידות נופש אטרקטיביות.
מאפיין ייחודי נוסף לחלק מהבתים הקטנים הוא הניידות – חלק מהבתים הקטנים אינם מחוברים לקרקע, ונבנים על-גלגלים. גודלם של בתים ניידים אלו מוכתב גם מהצורך להעביר אותם בכבישים, וישנם אף בתי-סירות קטנים שאפשר להשיט ממקום למקום.
בדרך-כלל בונים את הבתים הקטנים מעץ, אם-כי מגוון חומרי הבניה גדול, ותלוי בזמינות, בהתאמה לסביבה ובתקציב.

bicks-2

מהם היתרונות הגדולים של בית קטן?

✔    חסכוני בהשקעה– מחיר בית קטן עשוי לנוע בדרך-כלל בין 20 ל-50 אלף $ והחיסכון במחיר הבניה יגדיל את מהירות החזר ההשקעה ואת התשואה להון.

✔    תחזוקה זולה ופשוטה– גודלו של הבית הקטן מאפשר עלויות תחזוקה וניקיון קטנות, זמן הניקיון קצר יותר, כך שעלויות התפעול קטנות יותר.

✔    חסכון באנרגיה– בית קטן אפשר לחמם במהירות ובזול, וצריכת החשמל הנמוכה עשויה לקבל אספקה מפנל סולארי, כך שעלויות האנרגיה נמוכות אף יותר.

✔    צנוע ואינטימי– בבתים קטנים הכל קרוב, ואין בזבוז שטח, או ריהוט מיותר. כמו-כן, כל בני הבית קרובים ונוצרת אינטימיות וקירבה ייחודיים.

✔    מלמד יעילות וקיימות– בבית קטן אנחנו נאלצים להסתדר עם מינימום מקום, לומדים לחיות באופן יעיל יותר, ואין לנו מקום מיותר לאגירת חפצים לא שימושיים – לומדים לשמור רק על מה שחיוני באמת.

✔    מקרב לטבע ולקהילה מסביב– אנשים שחיים בבית קטן מספרים שהוא 'מכריח' אותם להיות יותר בחוץ, להתחבר לטבע ועם האנשים שמסביבם, ובכך מוסיף להם בריאות ובונה את היחסים בקהילה ("Less house! More Life!")

✔    ו…אקולוגיה כבר אמרנו ?– הבית הקטן מפשט את החיים ומשמש גם כבית נופש אקולוגי , יש פחות בלאגן והחיים נינוחים יותר. טביעת הרגל האקולוגית שלנו מצומצמת, ואנחנו פחות מזיקים לסביבה (גם ליער מסביבנו וגם לכדור הארץ בכלל), ואם נרצה – נוכל גם להוסיף שירותי קומפוסט, שיחסכו צורך בהובלת הביוב וטיהורו.

✔    היום בפינדלנד ומחר בצרפת– אם הבית הקטן נייד, ניתן להעביר אותו לאזור אחר בעולם, וכך ליהנות מאותה יחידת-נופש במקומות שונים בכל תקופה.

✔    הבית הקטן ממש 'מדליק'– הבית הקטן שלנו הוא לא רק מיוחד, לא-שגרתי ו'מדליק', אלא גם חלק מתנועה חדשנית בעולם, שנותן השראה לדור הצעיר של המאה ה-21.

מהי תנועת הבתים הקטנים ?

תנועת הבתים הקטנים החלה בארה"ב לפני כ-15 שנה, וקיבלה דחיפה בעקבות המשבר של 2008. הרעיון של התנועה הוא לאפשר דיור לצעירים מבלי לשקוע בחובות משכנתא כבדים, ומתוך עירעור על התפיסה, שמשפחה צריכה לגור ב-200 או 300 מ"ר.
כשהאדריכלית שייסדה את התנועה הכינה תוכניות של בתים קטנים (Tiny houses) כדי לתת פתרון לעקורי סופת ההוריקן 'קתרינה', היא הופתעה שרבים מבעלי אחוזות נופש פנו אליה כדי ליישם את התוכניות עבור יחידות הנופש שלהם, כדי לתת מענה לטרנד החדש של יחידות-נופש קומפקטיות ואינטימיות.
כיום, קיימים בתים קטנים בכל רחבי העולם ולמרות שרק כ-1% מהבתים בעולם הם בתים קטנים, ישנם סימנים שתנועת הבתים הקטנים היא לא רק טרנד אופנתי, אלא הבשורה של שוק הדיור למאה ה-21.

איך מתכננים בית קטן?

תכנון בית קטן מאתגר במיוחד, והעיקרון הראשון שלו תכנון בית קטן מאתגר במיוחד, והעיקרון הראשון שלו הוא: תכנון חשוב יותר משטח !!
כדאי לתכנן את האזורים בבתים הקטנים, כך שיוכלו לשמש למספר תכליות, כדי לאפשר ניצול מושכל בשטח המצומצם. התחכום בתכנון בית קטן כולל גם ריהוט רב-פונקציונאלי ומכשירים חסכוניים במקום. עוד מאפיין חשוב בתכנון של בתים קטנים הוא שימוש אופטימאלי גם במימד הגובה בתוך הבית – כגון, דרגש שינה נוסף בגובה.
קיים ידע מקצועי נרחב בתחום זה, וניתן להיעזר בו, כמו למשל בהסברים על שלבי התכנון לבתים קטנים ואפילו בהדרכה כיצד לבנות בעצמך בית קטן.