X

Menu

עיר קטנה-גדולה

הכותב: אביעד שייביצ

איסאלמי (Iisalmi) היא העיר הסמוכה לאקולנד, במחוז סאבוניה הצפונית שבמזרחה של פינלנד.

העיר פרושה על שטח של 872 קמ"ר (פי 17 משטחה של תל-אביב!) אך חיים בה רק 22 אלף תושבים, והיא מוקפת אגמים ופארקים רחבי ידיים, כך שהחיים בעיר, המודרנית והמטופחת בעלת הנופך הבינלאומי, קרובים לטבע ורגועים.

 

 

ממאגר התמונות של ליסלאמי באיסאלמי ישנם אתרי תיירות, תעשיה, מסחר, תרבות ומדע, ותושביה מצטיינים בקבלת פנים אדיבה ומכבדת כלפי אורחים ותיירים. כשתכירו את איסאלמי היטב, תבינו למה אומרים עליה שהיא ממש "עיר קטנה-גדולה".

לישראלים המגיעים לאיסאלמי קל להבחין בניקיון ובטיפוח המאפיינים את העיר, אפילו בשוק ובחוף האגם, ולחוש את הרוגע והאדיבות המופלאים של הפינים במרכז פינלנד.

 

רקע היסטורי

ראשוני המתיישבים באיסאלמי הגיעו לאזור בראשית המאה ה-17, והעיירה שנוסדה שם במהלך המאה ה-19, הייתה הראשונה באזור הנמצא כ-400 ק"מ צפונית מזרחית להלסינקי הבירה. באיסאלמי התרחש הקרב ההרואי שבו הביסו "השבדים-הפינים" את הרוסים ב-27 באוקטובר 1808. ניצחון זה אמנם לא מנע מהצאר הרוסי לכבוש את פינלנד כולה, אבל הוא מורשתה הייחודית של העיר, והוא מונצח עד היום בשדה הקרב המקורי.

ב- 1891 קיבלה איסאלמי את מעמדה כעיר בפינלנד, וב-1970 – התאחדה עם המועצה הכפרית שמסביב לעיר שנשאה את אותו שם, וכך הפכה לעיר בעלת השטח הנרחב הקיים כיום, ששמינית ממנו אגמים.

מגיעים לאיסאלמי

שדה התעופה של איסאלמי ממוקם בחלקה הצפון מערבי, וצופה אל אחד האגמים הגדולים המקיפים את העיר. ניתן להגיע אל העיר גם ברכבת או בנסיעה בכביש האורך הראשי מס' 5 של פינלנד, שיוצא מפאתי הלסינקי.

ברחבי העיר, אפשר ליהנות מאתרי נופש, תיירות ואטרקציות מגוונות, ולהתעדכן במרכז המידע לתיירים הממוקם במרכז העיר.

פעילויות שטח

אזור איסאלמי מציע לתיירים מגוון פעילויות בסביבה יפהפייה ובאוויר צח. טיילת בפארק, טיולי רכיבה על סוסים, רכיבת שטח אתגרית, דייג (כולל הדרכה וציוד מקצועי), מרכז סקי גדול, שייט בתעלות שבין האגמים, מרכז ספורט ומספר חופי-רחצה מטופחים.

אתרי תרבות ומוזיאונים

באיסאלמי כ-20 אתרי תרבות ומוזיאונים, המנציחים את ההיסטוריה של העיר, את התרבות והדת המקומיים, וגם אישים מפורסמים ילידי המקום. בין האתרים מפתיע למצוא מוזיאון בירה מקומית מפורסמת, מוזיאון טבע המוקדש לטבע הייחודי באזור, שוק פעיל ומקורה המשחזר את האווירה הכפרית של האזור, מעגן סירות מחודש וספא עם מי-מעיין פלאיים שהתגלו במקום באמצע המאה ה-18, שם ניתן לקבל טיפולי בריאות, כולל הסאונה הפינית הידועה.

אירועי קיץ ופסטיבלים

חיי התרבות באיסאלמי מתעוררים בעיקר בחודשי הקיץ, אז מגיעים לעיר אירועים בינלאומיים, כדוגמת סמינר בריאות לסאונה פינית ותערוכת כלבים בינלאומית, אבל גם פסטיבלי בירה מקומיים. אם מגיעים בחודשים יוני עד אוגוסט, כדאי להתעדכן מראש באירועים הצפויים, באתר האינטרנט של העיר.

אוכל ומסעדות

מסעדות רבות באיסאלמי מציעות לתיירים תפריט מקומי מלא, אבל יש בעיר גם מסעדות מזון מהיר, מסעדה סינית ואפילו סניף מקומי של מקדונלדס. הפאבים מציעים חיי לילה תוססים (בקיץ שעות האור נמשכות עד השעות הקטנות של הלילה), אבל האטרקציה הייחודית באיסאלמי היא המסעדה הקטנה ביותר בעולם:

גודלה של מסעדת קואפי (Kuappi) פחות משמונה מ"ר (!), והיא מארחת בכל פעם רק זוג אחד. המסעדה פתוחה בחודשי הקיץ בלבד, ואם תנאי מזג האוויר מאפשרים זאת – ניתן להזמין מקום לעוד זוג על המרפסת. אפשר לחוש את החוויה הזוגית, כשמדמיינים את עוגת פירות-היער המקומית בתוספת גלידה וניל (7.50є), המוצעת כאחד הקינוחים בסוף הסעודה.

ממאגר התמונות של ליסלאמי

לינה ואירוח

תיירים יכולים לבחור להתארח במלונות במרכז העיר או לבחור בתי-מלון באזורים הכפריים של איסאלמי וליהנות מאווירה רגועה יותר. ניתן גם לשכור בקתות נופש בגדלים שונים, ויש גם אזורי קמפינג ובתי-הארחה, כך שאפשרויות האירוח מגוונות ומתאימות לכל כיס.

חברת אקולנד, חברת נדל"ן יזמית ייחודית לשיווק קרקעות טבע נדירות בפינלנד, מציעה ללקוחותיה להקים או לרכוש בית קטן באי סמוך לעיר, לשימוש כבקתת נופש מושלמת לקיץ.

להכיר את העיר

אם נתגורר תקופה באזור, נוכל כתיירים להשתלב בקצב הרגוע של החיים באזור איסאלמי, ואז נגלה מה יש עוד בעיר הקטנה-הגדולה הזו:

✔     תעשיה בינלאומית– נוכל לדעת שמייצרים כאן לא רק בירה במשך יותר מ-130 שנה, אלא גם מייצרים (ומייצאים) רמקולים לתעשיית המוסיקה, מכונות ענק לכריה ולחפירת מנהרות, ציוד מכני לכריתת יערות, רכבים מיוחדים כגון אמבולנסים, וביו-דלק אקולוגי.

✔     חינוך, ספורט וקשרי-תרבות– נכיר לא רק את מגרש הכדורגל הפעיל, אלא גם את מערכת החינוך הפינית הידועה, את מגרש המשחקים ללימוד חוקי התנועה לילדים, ואת העובדה שהעיר הקטנה-גדולה הזו כרתה ברית ערים תאומות עם לא פחות מ-6 ערים ברחבי אירופה.

✔    מדע וטכנולוגיה– נגלה את השלוחה המקומית של אוניברסיטת סאבוניה למדע שימושי, המעניקה תארים במינהל עסקים ומכשירה בכל שנה עשרות מהנדסים.

                                

לסיכום, אסאלמי בהחלט ראויה לתואר העיר הקטנה-הגדולה ביותר בעולם.