X

Menu

העיר קופיו ועיירת-הנופש קאאווי

הכותב: אביעד שייביצ


שילוב מושלם של טבע חובק עצים ואגמי מים, ומראה ואורח חיים מודרני: העיר קופיו היא אחת מהערים התיירותיות בפינלנד – הן משום מורשתה והן משום האטרקציות המוצעות לתיירים ולמקומיים

אם יספרו לך ש קופיו (Kuopio) היא עיר הבירה של מחוז סאבוניה הצפונית במזרח פינלנד, ואחת מעשר הערים הגדולות בפינלנד, תהייה לך הפתעה גדולה בביקורך הראשון: המראה המודרני של קופיו והשירות האיכותי לתיירים משתלב להפליא עם הטבע הפיני הפראי – העיר משובצת באגמי מים (אגם Kallavesi), גבעות ויער אורנים עצום (Puijo Hill). העיר פרושה על-פני 3,740 קמ"ר (פי 2.5 מכל גוש דן !) אך חיים בה רק 111,000 תושבים. גם ללא האגם (25% משטח העיר), יש יותר שטח פנוי לכל אדם ב קופיו מאשר בגוש דן (פי 50 יותר !).

למרות הפריסה הגיאוגרפית הרחבה (בעיקר מצפון לדרום) כבישי הגישה מהפרברים נוחים ומהירים, ובתוך דקות ספורות ניתן להגיע למרכז העיר.
קופיו נמצאת כ- 390 ק"מ צפונית להלסינקי, וניתן להגיע אליה בטיסה קצרה של כ- 50 דקות או בנסיעה בכבישים המהירים של פינלנד.

שילוב של מורשת היסטורית עם תרבות, ספורט ותיירות בינלאומיים

העיר קופיו נוסדה באמצע המאה ה-17, אבל ה- 17 בנובמבר 1775 נחשב כיום ייסודה, אז קיבלה מהמלך השבדי גוסטב ה-3 מעמד רשמי כעיר הבירה של המחוז הסאבוני. במאה ה-19 התפתחה קופיו והוקמו בה מוסדות חינוך ותרבות ופותחו אליה פסי-רכבת ותעלות מים, ששיפרו את התחבורה והמסחר האזורי והבינלאומי.

עם הקמת פינלנד ב-1917, גדלה גם קופיו והוקמו בה אוניברסיטה ומוסדות מחקר, תעשיה, מסחר ותיירות. גידולה של קופיו נבע בחמישים השנים האחרונות גם מצירוף הדרגתי של 5 אזורים כפריים לשטחה (האחרון – בינואר 2015).

השבט הסאבוני נוצר באזור לפני כאלף שנה ממיזוג של השבט הקארלי שהגיע ממזרח עם שבט ההאמה שהגיע ממערב. תושבי קופיו מחוברים עד היום למורשתם ומצטיינים בנועם הליכותיהם ובסבר פנים יפות לאורחיהם, אך הם התאימו עצמם לעולם הטכנולוגי והבינלאומי.

קופיו ידועה בשירותי התיירות האיכותיים ובשלל הפסטיבלים הבינלאומיים בתחומי המוזיקה, האומנות והספורט: בקיץ מציפים תיירים את האזור כדי לצפות בפסטיבל הריקוד, בטריאתלון האזורי, ללגום יין משובח בפסטיבל הבינלאומי ליין ולהאזין ללהיטי ג'אז בפסטיבל לומו ג'אז.

גם בחודשי החורף והסתיו מגיעים תיירים לקופיו – לצפות במרתון הקרח של פינלנד ובגביע העולם בקפיצות סקי, או לטייל לאורך קו החוף הארוך מאוד (5,442 ק"מ !) של קופיו, לקנות בשוק הדגים המקומי, או לצפות במרתון האזורי ובפסטיבל לאמנות מודרנית.

התיירים נהנים גם משפע של מוזיאונים, גלריות מופעי קרקס ומופעי תרבות מגוונים לאורך השנה, כמו-גם פעילויות ספורט-שטח – שחיה, דייג, שייט קאנו, סקי-מים (בקיץ) ודייג-קרח, החלקה על קרח, סקי-קרח ואפילו גולף-קרח (בחורף). התיירים שמגיעים מכל העולם ל קופיו יכולים להתארח במלונות יוקרתיים (כולל ספא) או בבתי הארחה, אך תמיד יתקבלו בחביבות על-ידי התושבים הסאבוניים של קופיו.

פנינת החמד הסמוכה – עיירת-הנופש קאאווי

כ-60 ק"מ צפונית-מזרחית ל קופיו שוכנת קאאווי (Kaavi). מיקומה רק 45 ק"מ משדה-התעופה של קופיו, מאפשר גישה נוחה לתיירים שמגיעים אליה כמוקד ידוע לנופש פעיל. היהלומים שמצויים באדמתה משמשים כיום לסדנאות תכשיטים מקומית (זכר להיותה עיר מכרות עד 1980) והיא מתאפיינת ביזמות דינאמית, כך שבתוך כ-30 שנה הוקמו בה בתי-מלאכה קטנים ואתרי תיירות כפרית, כולל פעילויות-שטח כגון דייג וגלישת מים בנהר Vaikkojoki מסלולי שייט באגם Saimaa (בקיץ), וספורט-חורף במרכז הסקי האזורי Maarianvaara, שכולל גם סקי-שלג ומסעות במזחלות-שלג.

מאז 2005, מתקיים בכל קיץ, בחוצות השוק ובמרינה של קאאווי, פסטיבל בלוז בינלאומי, במסגרת פסטיבל הקיץ (Kuavin Kuhinat).