X

Menu

שבע סיבות למה כדאי להשקיע בפינלנד

הכותב: אביעד שייביצ

לא רק בגלל רמת הפשיעה הנמוכה ולא רק בגלל שפינלנד היא מהמדינות "הירוקות" בעולם. הנה עוד שבע סיבות שעושות את פינלנד לאטרקטיבית שבמדינות אירופה – הן לתיירים והן להשקעה.

פינלנד – מהכלכלות החזקות באירופה

מהנתונים של ה-OECD עולה שפינלנד הפכה לאחת מהמדינות התחרותיות בעולם לאחר המשבר של 2008, וזאת, בעקבות רפורמות מבניות, יזמות מוצלחת וצמיחה חזקה בעשור הקודם.
ב-2014 הגיעה ההכנסה הפנויה לנפש בפינלנד ל-27,000 דולר (כ-12% מעל ממוצע מדינות ה-OECD), והכלכלנים מנבאים לה המשך צמיחה, שכן היא טרם שבה לשיא של 2008, שלא כמו שכנותיה – שבדיה וגרמניה.

כמו כן, יש בפינלנד הון אנושי משובח (הפיני הממוצע למד 20 שנים – תוצר של החינוך פיני הידוע – מספר 1 ב-OECD) ומערכת כלכלית יציבה, שמנוהלת באופן אחראי לאורך שנים, ומשתלבת עם הכלכלה האירופית והעולמית.

פוליטיקה יציבה וללא בעיות משילות

פינלנד חברה באיחוד האירופי ובגוש היורו, אך שלא כמו מרבית מדינות אירופה – אין בה למעשה מהגרי עבודה (מבין 5 וחצי מליון התושבים – רק כחצי אחוז נולדו באפריקה או באסיה). פינלנד מצטיינת כמדינת רווחה סקנדינבית, המכבדת את המיעוט שמוצאו מצפון פינלנד (לאפלנד), ומעניקה מעמד מיוחד ללשון הסאמי שלו.

בפינלנד משטר של דמוקרטיה פרלמנטרית יציבה מאז קיבלה את עצמאותה לפני כמאה שנה. בראש הרשות המבצעת מכהן ראש הממשלה, כשלנשיא המדינה מעמד מוביל ביחסי חוץ ובפיקוד על צבא הקבע הקטן, ומעמד מסויים גם בחקיקה. הפוליטיקה הפינית מתאפיינת בריבוי מפלגות, אך 75% מהנבחרים הם מארבע מפלגות בלבד (2 מפלגות ימין, מפלגת מרכז ומפלגה סוציאל-דמוקרטית).

לממשל האזורי בפינלנד יש אחריות רבה על ניהול חיי האזרחים (פינלנד מחולקת כיום ליותר מ-300 רשויות מוניציפאליות, למרות שקיימת מגמה מתמשכת לאחד רשויות מקומיות) ולכן חשוב להכיר את החוקים האזוריים בבואך להחליט על השקעה בפינלנד.

תרבות העסקים נקייה וחיובית

פינלנד נחשבת לאחת המדינות הנקיות ביותר בעולם, מבחינת התרבות העסקית והממשל (מקום שלישי במדד השחיתות העולמי – CPI 2013), והיא שומרת לאורך-שנים על מעמד זה בזכות הרמה האתית הגבוהה של תושביה, שבאה לידי ביטוי במחוייבות החזקה של הפינים לעמידה בהסכמים עסקיים, ברמת פשיעה נמוכה, ובתרבות של אדיבות ופתיחות ביחס לזולת – גם אם הוא זר.

התיירות בפינלנד מובילה ומפותחת

לפינלנד מגיעים יותר מ- 16 מליון תיירים בשנה – כלומר יותר מ-פי 4 מהתיירים המגיעים לארץ הקודש שלנו.

המרחבים הענקיים של פינלנד, הנופים ובעלי-החיים הייחודיים והקרבה לחוג הארקטי מהווים מגנט לתיירים – במיוחד כשהם יכולים לצפות בזוהר הקוטב המופלא, או לחגוג בלילות הקיץ את שעת-חצות לאור השמש (בצפון פינלנד שמש הקיץ אינה שוקעת במשך 73 ימים רצופים). כמובן, שהאדיבות הפינית הידועה משפרת את המשיכה של תיירים מכל רחבי העולם – פינלנד נמצאת במרחק שווה בין ארה"ב לסין, והלסינקי מהווה חלק מהנתיב הטיסה המיטבי מאירופה למזרח הרחוק.

תיירות בפינלנד

התעשיה בפינלנד חזקה עם ייצוא גבוה

פינלנד מייצאת יותר מאשר מדינות מערב אירופה. בנוסף, שכנותיה בסקנדינביה, ברוסיה ובצפון אירופה מעמידים אותה במיקום אסטרטגי במרכז אזורי של סחר בינלאומי מתפתח, אשר מחזק מבחוץ את העוצמה הפנימית של הכלכלה הפינית.

התעשיה הפינית מפותחת במיוחד בתחומי המתכת, האנרגיה ומוצרי העץ. בין התעשיות המובילות בפינלנד אנחנו מוצאים את בניית ספינות-השייט הענקיות בעולם, מוצרי ביו-דלק וכמובן אלקטרוניקה ותקשורת (לא רק נוקיה, יש גם…Angry Birds), ביחד עם מוצרים לתעשית הרכב וחומרי גלם לתעשיות המתכת, הנייר והעץ.

חברות מהגדולות בעולם בתעשיית העץ והנייר ממוקמות בפינלנד ועושות שימוש ביערות – המכסים 77% משטחה של פינלנד. משרד ממשלתי אחראי לשימור היערות ודואג להתחדשותם המתמדת, כך שמשאבי-טבע אלו הם ארוכי-טווח, ומהווים בסיס איתן נוסף לכלכלת פינלנד.

מדיניות ידידותית ומקלה למשקיע

הממשל בפינלנד אינו מכביד בבירוקטיה, והמערכת המשפטית פשוטה וברורה. הרגולציה בפינלנד היא מהנמוכים באירופה, למשל – כורים גרעיניים בבעלות פרטית משולבים במשק ייצור האנרגיה ואחוזי האנרגיה המתחדשת בפינלנד הם מהגבוהים בעולם (23%).

עוד דוגמה מובהקת למדיניות זו, המשותפת לכל ממשלות פינלנד לאורך השנים, היא זכייתה של פינלנד במקום השני בעולם (אחרי ארה"ב) במדד התחרותיות בתעשית ה-IT ב-2011. המדד מצא בפינלנד רמה גבוה באוירה העסקית הכוללת, בתשתית הטכנולוגית, בהון האנושי, במערכת המשפטית, בתמיכה הציבורית בתעשיה ובמחקר ובפיתוח.

דוגמה נוספת לידידותיות למשקיע היא מקומה הגבוה בעולם של פינלנד במדד ה'קלות לעשות עסקים' של הבנק העולמי לשנת 2014, הכולל בדיקה של פשטות הייצוא והייבוא, של אכיפת חוזים טובה ושל תשלומי מיסים.

שוק הנדל"ן בפינלנד – פוטנציאל גדול

רק 60% הם בעלי-בתים בפינלנד, והפיני הממוצע מוציא נתח נכבד מהכנסותיו לצורך דיור, גם בגלל שהוא נוטה לגור בבתים גדולים (כשני חדרים לנפש). נתונים אלו והעובדה ששוק הנדל"ן חופשי ואינו כפוף לחוקים מגבילים – מהווים תשתית לשוק נדל"ן תוסס ומעניין למשקיע – חברות השקעה בפינלנד הכניסו 85 מליון יורו מעמלות ברבעון השני של 2014 – 3% יותר מברבעון הקודם ו-10% יותר מברבעון המקביל בשנה הקודמת.

פינלנד משתרעת על-פני שטח הגדול פי 15 ממדינת ישראל וצפיפות התושבים הממוצעת נמוכה פי 20 מישראל – אבל מרבית הפינים גרים בדרום המדינה. כדי להמחיש את משקל הכובד של האוכלוסיה בדרום המדינה שווה להביט במיקומה של נקודת וובר של פינלנד, המציינת את המרכז הוירטואלי של המיקום הממוצע של האוכלוסיה בכל פינלנד. נקודה זו נמצאת צמוד להלסינקי – כשמצפון לה יותר מ-1,000 ק"מ מפינלנד, שמיושבים בדלילות רבה.
הזוגות הצעירים בפינלנד מעדיפים להתרכז בערים הגדולות, בעיקר במרחב של הלסינקי-רבתי (אבל גם בערים בחוף הדרום-מערבי), מה שמייצר צפי של גידול קבוע לשנים הבאות באזורים העירוניים הצומחים שם (הצפי לגידול התושבים בהלסינקי לשנת 2021 עומד בממוצע על 1.5% לשנה).

נדל"ן בפינלנד

חשוב לדעת, שנתח משמעותי בשוק השכירות נשלט על-ידי משקיעים ציבוריים, ושבתי-המשפט אינם מאפשרים הפקעת מחירים בחוזי שכירות, אבל דווקא יציבותו של שוק השכירות הגדול ומגמת הגידול המתמדת שלו, מייצרים אפשרויות השקעה מעניינות, ומאפשרים כדאיות בהשקעות לטווח בינוני וארוך. את שוק הנדל"ן הפיני החלו לגלות משקיעים זרים רק עם תחילת שנות ה-2000, אך שביעות הרצון שלהם גדלה בהתמדה, והממשלה הסירה חסמים כדי להקל עליהם, כך שכיום רבע משוק הנדל"ן מוחזק בפינלנד על-ידי משקיעים זרים. הכדאיות של שוק הנדל"ן בפינלנד הביאה עיתונים מכובדים למקד את תשומת-הלב של קוראיהם בכתבות מרכזיות – כמו The Financial Times שסקר באוקטובר 2013 את האטרקטיביות של הנכסים בהלסינקי למשקיע הזר.

לסיום נציין, שאין שום מגבלות בפינלנד למשקיעים ישראלים – הם יכולים לרכוש נכסים במעמד זהה למעמד של אזרחי פינלנד. גורמים אלו, בשילוב עם סיבות נוספות למה כדאי להשקיע בפינלנד מייצרים תנאים נדירים שכל משקיע חולם עליהם, ואולי יתאימו גם להשקעה שלך.

מבט מקרוב על שוק הנדל"ן בפינלנד

2אחרי שהבנת ששוק הנדל"ן בפינלנד הוא בעל פוטנציאל גדול, נכיר מקרוב את השיקולים בהשקעות בנדל"ן הפיני:
דירות קטנות עדיפות במרכז הלסינקי – גם בפינלנד, נראה שההחזר הטוב ביותר על ההשקעה טמון בדירות קטנות במרכזה של העיר המרכזית – הלסינקי, או בפרברים המתפתחים שלה (למשל Kallio – מצפון למרכז הלסינקי). המטרופולין של הלסינקי, הכולל מספר ערים נוספות (Espoo, Vantaa, Kauniainen) הוא גם המרכז הפועם של הכלכלה הפינית – 30% מהמשרות ויותר משליש מהתמ"ג מיוצר באזור זה. בתי מגורים מדורגים (בדומה לוילות אצלנו) זולים יותר במחירם למ"ר, אך אינם מדביקים את דירות המגורים בעליית הערך השנתית.

שכר הדירה נמצא בעליה, ובמיוחד בהלסינקי – בהתאם למגמות השוק, שכר הדירה שם עלה ברבעון השלישי של 2014 ב-3.2% ביחס לרבעון המקביל בשנה הקודמת, עליה שמתאימה לקצב הקבוע משנת 2010. עליית מחירים זו גבוהה מהעליה בשאר האזורים בפינלנד.

הפרשים גדולים במחירים בין מרכז לפריפריה – המחיר לדירה בבנין מגורים במטרופולין של הלסינקי הגיע ל- 3,709 יורו למ"ר בסוף 2013, בעוד בשאר האזורים בפינלנד מחירה הממוצע היה 1,684 יורו למ"ר. נתון זה עשוי להיות מועיל, אם מצליחים לזהות אזורים בפריפריה, שהביקוש למגורים בו צפוי לגדול במיוחד בשנים הבאות.

איתור מדוייק של נכסים מביא להחזר גבוה יותר להשקעות – גם אם בחרת להשקיע בפינלנד האטרקטיבית, נחוץ לערוך סקר שוק ולהתמקצע לפני ביצוע ההשקעה. לדוגמה – הגידול הנמוך של תושבי פינלנד (1.8 ילדים למשפחה) הוא אחד הגורמים לירידה כללית בהתחלות הבניה (4.3%), באישורי בניה (17.9%) ובסיומי בניה (5.3%) ברבעון השלישי של 2014. אם ברצונך להשקיע בפינלנד בהצלחה – נחוץ לזהות היכן צפויים לחצי ביקוש או היכן נבנים נכסים כדאיים, למשל בעזרת מידע מקצועי מחברה גדולה לייעוץ נדל"ן, ניתוח שוק של אחת מחברות הבניה הגדולות, או על-ידי פניה לרשת תיווך הנדל"ן הפינית הגדולה ביותר.

מהירות הרכישה – כמו שניתן לצפות מהממשל הידידותי בפינלנד, תהליך רכישה של נכס עשוי לארוך בין 9 ל-22 יום בלבד, עד להשלמת הרישום של הנכס על שמך.

מיסוי ואגרות על נכסים

הרוכש משלם 4% מס קניה, ועוד חצי אחוז אגרת רישום, אך המוכר עשוי לשלם כ-3% אם החליט להיעזר במתווך. מיסוי שוטף על הנכס (דומה לארנונה אצלנו) נע בין 0.6% ל-1.35% מערך הנכס, תלוי במיקומו.

מס הכנסה – ישראלים לא צריכים לשלם מס כפול על הכנסתם מהשקעות בפינלנד, בשל הסכם שנחתם ב-1998 בין ישראל לאיחוד האירופי למניעת מיסוי כפול.

בניה ירוקה – הפינים מודעים יותר לשיטות בניה אקולוגיות, גם בגלל שמזג-האויר בחורף יוצר תמריץ נוסף לשפר את שימור האנרגיה בתוך הבית. לכן הבניה בפינלנד כוללת מגמות ירוקות (כגון בניה לפי התקן LEED הבינלאומי לבניה ירוקה).