X

Menu

הטכנולוגיה של היום זו המחלה של המחר

כותב: אביעד שייביצ

האם כואב לך הראש לפעמים ? ונימול בידיים – יש לך מידי פעם ? אולי יש לך אדמומיות בעור ? קושי בזיכרון או בריכוז ? חולשה ועייפות כרוניים ?

 

 

bicksאם יש לך אחד או יותר מהתסמינים הללו, אולי גם לך יש רגישות בינונית לקרינה. אם היית מהסובלים מרגישות גבוהה לקרינה, כבר היה לך ידע רב על רגישות לקרינה, והיית מדלג על פיסקה זו.

רגישות לקרינה (Electromagnetic hypersensitivity = ESH) היא אוסף של תסמינים שנגרמים כנראה מקרינה אלקטרומגנטית בלתי-מייננת (כלומר, לא רדיואקטיבית), הנפלטת משלל מכשירים שאנחנו משתמשים בהם יום-יום (סלולר, ראוטרים, טלפונים אלחוטיים ואפילו רשת החשמל הביתית).

bicks-2

האם רגישות לקרינה היא תופעה מוכרת?

שלל ארגונים בינלאומיים מכירים ברגישות לקרינה, ובשבדיה אפילו מגדירים אותה כמחלה המזכה באחוזי נכות.
ארגון הבריאות העולמי הכיר לפני כעשור בקיומה של הרגישות לקרינה, אך הותיר בספק האם הגורם לצבר התסמינים הללו היא קרינה אלקטרומגנטית, אך אם תשאלו את פרופסור אליהו ריכטר, ראש היחידה לבריאות סביבתית ותעסוקתית בהדסה עין כרם, אשר חתם עם עוד 39 מדענים ומומחי בריאות אמריקאים על 'מכתב ה-40' – שבו הם מפרטים את ההשפעות הביולוגיות של הקרינה האלקטרומגנטית הבלתי-מייננת על שינויים בממברנות של התאים בגופנו, על תפקוד מערכת העצבים ואפילו על שינוי בדי.אנ.איי. שלנו
אם יש לך רגישות לקרינה אינך בודד – מעריכים שבמדינות המפותחות כ-10% מהאוכלוסיה רגישים לקרינה, ושעד 2017 עלולים עד 50% מהאנשים ללקות ברגישות לקרינה.
עד-כמה שזה קשה להאמין, הטכנולוגיה שנועדה לשרת אותנו, ושמלווה את האנושות למעלה משלושה דורות, עלולה לגרום בעשור הזה למגפה בקרב מחצית מאיתנו.

האם יש לך רגישות לקרינה?

אם לא היכרת את המונח הזה עד היום, סביר להניח שאין לך רגישות גבוהה לקרינה, אבל גם רגישות נמוכה או בינונית לקרינה עלולה – לדברי המומחים – לגרום לשלל תסמינים בלתי מוסברים ומציקים במהלך החיים.
הפורום לסלולריות שפויה בישראל מונה רשימה של תסמינים, שאם יש לך את חלקם (ללא סיבה בריאותית מאובחנת), ייתכן שיש לך רגישות לקרינה, במיוחד אם תסמינים אלו מתרחשים בסמוך לשימוש במכשירים הפולטים קרינה כזו או בקרבתם (גם טלפון אלחוטי בבית, או רשת WiFi, ולא רק מכשיר סלולר). כשירות לציבור ריכזנו את הרשימה כאן:
כאבי ראש קלים עד קשים, עייפות כרונית, גירודים בעיניים, פריחות ובעיות בעור, צלצולים באוזניים, סחרחורות, בחילות והקאות, גירודים והתנפחות של הפנים, חולשה כללית, כאבי שרירים ומפרקים, קשיי נשימה, בעיות שיווי משקל, דיכאון, קשיים בריכוז, בעיות זיכרון, קשיי שינה, הפרעות בקצב הלב, מתח שרירים, וכדומה.

איך לטפל ברגישות לקרינה?

כללי זהירות בסיסיים עשויים להקטין את החשיפה שלך ושל משפחתך לקרינה אלקטרומגנטית, ועשויות להקטין באופן משמעותי את שלל התסמינים שנגרמים ממנה:

✔     סלולר – להרחיק מהגוף (רמקול, דיבורית או אוזניה חוטית) ולהימנע משיחות באזורי קליטה חלשה, במעליות ובחללים סגורים אחרים. בבחירת מכשיר – להעדיף מכשירים עם רמת קרינה (SAR) נמוכה במיוחד.

✔     טבלט ולפטופ – להעדיף שימוש במחשב שולחני כשאפשר ולהימנע מקירבה לגוף (לא להניח על הברכיים).

✔     במטבח – להתרחק מהמיקרוגל בזמן ההפעלה, אם לא ניתן לוותר עליו

✔     בלילה – להעביר סלולר למצב טיסה ולהרחיק כל מכשיר דיגיטאלי מהמיטה (במיוחד מהראש). לנתק את המיטה המתכווננת ואת הסדין החשמלי לפני השינה.

✔     תשתית בבית – להעדיף קווי אינטרנט על-פני ראוטר אלחוטי, ולהקטין שימוש בטלפון אלחוטי. להעדיף חימום עילי, כי חימום תת-רצפתי עלול לפלוט קרינה ברמה גבוהה. אפשר גם לבצע בדיקת קרינה אצל מומחה קרינה.

✔     חינוך הילדים – לדחות את השימוש בסלולר לגיל מבוגר ככל הניתן, בגלל רגישותם המוגברת בשלבי הילדות והגדילה. להדריך אותם בשימוש בטוח

✔     לקחת חופשה ארוכה להתנקות – חברת אקולנד, חברת נדל"ן יזמית ייחודית לשיווק קרקעות טבע נדירות בפינלנד, מציעה ללקוחותיה להקים או לרכוש בית קטן באי אקולוגי, שבו רשת האינטרנט וקווי הטלפון יפעלועל-ידי חוטים כבעבר, ללאקרינה אלחוטית, כך שניתן למצוא שם מפלט אידיאלי לסובלים מתסמיני הרגישות לקרינה הבלתימייננת, לתקופת התנתקות והתנקות.